Noosa Doubles Classic May 30th, 2021 Results

 Photos - are on Facebook and Instagram

Club Hosted Tournament Results

Date Event Division Winner (Gold) Runner-Up (Silver)
2021 (Non Noosa Club Members are in italic)
May 30 Noosa Doubles Classic Open Mixed Sarah Burr and Martin Clark Deborah Rossi and Sueme Rajpal
Mixed 50+ 3.5+ Advanced Vicki Crawford and Randal Hunt Gail Aiken and Ron Gatliff
Mixed 50+ 2.5-3.5 Intermediate Robyn Hungerford and Ryan Gunthorpe Jackie Kearney and Ben Kearney
Mixed 50 and below 2.5-3.5 Intermediate Carolyn Bates and Peter Deacon Kellie Nichols and Peter Nichols
Men's 3.5+ Advanced Brendan Lee and Taylor Smith Sueme Rajpal and Bruce Winther
Men's 2.5-3.5 Intermediate Peter Eustance and Rohan Carroll Ben Kearney and Danny Papo
Women's 3.5+ Advanced Glenice Ault and Debbie Rossi Sarah Burr and Abby Butterfield
Women's 2.5-3.5 Intermediate Ev Allan and Gail Aiken Anh Huynh and Cath Griffin
2020 (Non Noosa Club Members are in italic)
Oct 31 Noosa Gender Doubles

World Pickleball Day

Men's 3.5+ Advanced Bruce Winther and John Murphy Thanh Huynh and Phi Huynh
Men's 2.5-3.5 Intermediate Mark Latham-Callcott and Dave Brinkley Ron Gatliff and Ken Solomons
Women's 3.5+ Intermediate Christine Murphy and Vicki Crawford Faye Johns and Sabine Oates
Women's 2.5-3.5 Intermediate Jackie Kearney and Kate Rorrison Dot Nord and Lisa Murane

Regional, State and National Tournament Results

FY2021-22

The inaugural Currumbin Slam jam was held over October 2/3, by all three Gold Coast Clubs. Check out the face group “Currumbin Slam Jam” for some of the highlights.

Men’s Doubles – We had two teams in the event Dan/Ryan and Ron playing with Ray from the Gold Coast. What a day! Ron and Ray came through the round robin with 2 wins and 2 losses and was unsure of if they would progress. They fought on winning the semi’s and on to the finals. The gold match was at one all, and Ron and Ray came through for a win on the day.

Women’s Doubles – Miriam played with Lisa M. and some tough matches in the heat.

Women’s Open – Sal joined up with Liane from Brisbane and came up against Glenice and Deb (from Brisbane) in the play off for Bronze. The Bronze went to  Glenice and Deb.

Mixed Doubles –  We had four teams in the event George (Gold Coast )& Yuki, Paul & Sal, Ray (Gold Coast) &Miriam, and Ron & Lisa M. It has a hot day and the teams all made it though the round robin matches and into the play-offs. The teams slowly fell away. Paul & Sal pickled up Bronze.

Yuki came through with George making into the finals and were runners up on the day.

Mixed Open – Glenice teamed up with Justin for some tough matches in the heat.

Date Event Division Winner (Gold) Runner-Up (Silver) Third Place (Bronze)
FY2021-22 (Non Noosa Club Members are in italic)
Sept 11-12 2021

Brisbane Doubles Open

(Only Events with results by Noosa Club Members are listed)

18+ Womens Doubles Intermediate Gail Aiken and Sally Buckley Di Cameron and Julie McGuire Anna-Lisa Boton and Lydia Browne
Womens Doubles Open Sarah Burr and Bec Kingsley Glenice Ault and Deborah Rossi Leona Huynh and Jane Ruberry
50+ Mens Doubles Intermediate Ron Gatliff and Mark Latham-Callcott Brian Krisanski and Vinh Truong Brad Burke and Gavin Robinson
65+ Mixed Doubles Intermediate Ron Gatliff and Ros Smart Donna Selby and Malcolm Selby Michael Funder and Helen O'Brien
50+ Mixed Doubles Advanced Glenice Ault and Bruce Winther Yuki Horiuchi and Mike Newell Liane Griffin and Mark Jagger
FY2021-22 (Non Noosa Club Members are in italic)
July 24-25, 2021

Queensland State Championships

(Only Noosa Club Members results are listed)

18+ Mixed Doubles 2.5 and Under Jillian Sinclair / Michael Parlato
45+ Mixed Doubles 3.5+ Mark Latham-Callcott / Sal Buckley
60+ Mixed Doubles 3.0-3.5 Ros Smart / Peter Deacon
60+ Mixed Doubles 3.5+ Bruce Winther / Glenice Ault Ron Gatliff / Gail Aiken
Coed Doubles Skill Any - Under 17 Balley Somerville/Rhylee Jackson Phoenix Mayer-Parlato/Michael Papo Preston Thompson/Hunter Thompson
18+ Mens Doubles Skill 2.5 and Under Phoenix Meyer-Parlato/Michael Parlato  
18+ Men's Doubles Skill 3.5+ David Brinkley/Justin Hodgson  
45+ Men's Doubles Skill 2.5-3.5   Danny Papo/Ben Kearney
45+ Men's Doubles Skill 3.5 Above   Bruce Winther/Sundar Ramamurthy
70+ Men's Doubles Skill 3.0 to 3.5 Keith Bing / Mick Grbin Ian Tredinnick / Paul Boniface  
50+ Men's Singles Mark Latham-Callcott
60+ Men's Singles Bruce Winther
70+ Men's Singles Keith Bing
18+ Women's Doubles Skill 2.5 Under Romy Papo / Linda Fisher
18+ Women's Doubles 2.5-3.5 Jackie Kearney/Kate Rorrison Miriam Brace / Kate Wild  
18+ Women's Doubles 3.5 and Above Deborah Rossi/Glenice Ault  
45+ Women's Doubles 2.5-3.5 Ev Allan / Robyn Hungerford Sal Buckley / Gail Aiken
45+ Women's Doubles 3.5 and Above Lisa Murane/Sue Mac
60+ Women's Doubles 2.5-3.5 Margot Tredinnick/Gayle Wilson
Open Women's Doubles Deborah Rossi/Glenice Ault
40+ Womens Singles Sal Buckley
50+ Women's Singles Robyn Hungerford
60+ Womens Singles Ev Allan
Open Women's Singles Glenice Ault

 

FY 2020-21

Date Event Division Winner (Gold) Runner-Up (Silver) Third Place (Bronze)
FY2020-21 (Non Noosa Club Members are in italic)
June 19-20, 2021

River City Classic

(Only Noosa Club Members results are listed)

Mixed Doubles 18+ Advanced Mike Newell and Yukino Horiuchi Liane Griffin and Mark Jagger Sue M and Randel Hunt
Mixed Doubles 18+ Intermediate George Popescu and Saule Burkibayeva Kate Rorrison and Ron Gatliff  
Mixed Doubles 18+ Beginners Romy Papo and Danny Papo    
Men's Doubles 18+ Intermediate Ryan Gunthourpe and Dan Burridge    
Women's Doubles 18+ Advanced Glenice Ault and Deborah Rossi    
Women's Doubles 18+ Intermediate Alison Barlow and Liane Griffin Jackie Kearney and Kate Rorrison  
Women's Singles 18+ Advanced Sarah Burr Glenice Ault  
Men's Singles 18+ Beginner Dan Burridge    
April 18-19, 2021

NSW Championships

(Only Noosa Club Members results are listed)

Mixed Doubles 30+ Intermediate Sally Buckley and Mark Latham-Callcott    
Mixed Doubles 65+ Intermediate Gail Aiken and Ron Gatliff    
Men's Doubles 19+ Advanced Bruce Winther and Sueme Rajpal    
Men's Doubles 50+ Intermediate Mark Latham-Callcott and Ron Gatliff    
Men's Singles 50+ Intermediate Bruce Winther    
Women's Doubles 19+ Advanced Glenice Ault and Deborah Rossi    
Women's Doubles 30+ Intermediate   Miriam Brace and Sally Buckley  
Women's Singles 19+ Advanced Pam Flemming Glenice Ault  
Women's Singles 30+ Intermediate Sarah Burr Sally Buckley  
Nov 27-29, 2020

Queensland Pickleball Championships

(Only Noosa Club Members results are listed)

Mixed Doubles Open     Glenice Ault and Bruce Winther
Mixed Doubles 60+ Intermediate Ros Smart and Bob Mitchell    
Mixed Doubles 50+ Advanced Intermediate Alison Barlow (Brisbane) and Bruce Wheatley Miriam Brace and Vinh Truong (Brisbane) Christine Murphy and John Murphy
Mixed Doubles 50+ Advanced   Glenice Ault and Bruce Winther  
Mixed Doubles 16+ Advanced Intermediate     Sally Buckley and Mark Latham-Callcott
Men's Doubles Open     Bruce Winther and John Murphy
Men's Doubles 60+ Advanced Intermediate Peter Davies and Ron Gatliff    
Men's Doubles Advanced 40+   Randal Hunt and Mark Latham-Callcott  
Women's Doubles Open Glenice Ault and Deborah Rossi    
Women's Doubles Advanced Glenice Ault and Deborah Rossi    
Women's Doubles 60+ Advanced Intermediate Vicki Crawford and Yuki Colhurst Christine Murphy and Ros Smart  
Women's Doubles 40+ Advanced Intermediate Miriam Brace and Sally Buckley
Women's Doubles 40+ Intermediate Kate Rorrison and Jackie Kearney  
Sept, 2020

Brisbane Doubles Open

(Noosa Club Results Only)

Mixed 19+   Glenice Ault and Bruce Winther  
Mixed 50+ Intermediate Yuki Colhurst and Ron Gatliff Miriam Brace and Vinh Truong  
Mixed 60+ Intermediate John Murphy and Christine Murphy    
Men's 60+ Intermediate Ron Gatliff and Ken Solomons    
Women's 19+ Advanced Glenice Ault and Deborah Rossi    
Women's 60+ Intermediate Ros Smart and Christine Murphy    

FY 2019-20

Date Event Division Winner (Gold) Runner-Up (Silver) Third Place (Bronze)
FY 2019-2020
Oct, 2019

Australian Championships (Brisbane)

Mixed Doubles Division 4.0-5.0 51+ Glenice Ault and Bruce Winther Gill Fox and Mick Fullick
Mixed Division 3.5 51+ Christine Murphy and John Murphy Mark Jagger and Alison Barlow
Mixed Division 3.0 Miriam Brace and Dave Harrison Roy Barker and Feng Han
Mixed Division 2.5-3.0 Marie Wilson and Bob White
Women's Doubles 3.5+ Advanced Intermediate 36-64 years Pam Fleming and Suzanne March Glenice Ault and Miriam Brace
Women's Division 3.0 51 to 64 Christine Murphy and Dee Wiser